Jak Termosolární úl funguje?

Jak Termosolární úl funguje?

Unikátní patentovaný termosolární úl se skládá z následujících součástí

  • úlová střecha
  • termosolární strop
  • termosolární nástavek
  • varroa dno

Stručný princip léčby

Krátkodobá intezivní termoterapie se provádí v podletí. Ideální čas pro léčbu je od konce července do poloviny srpna. Úl musí být umístěn na osluněném místě s česnem otočeným na jiho-jihovýchod. K léčbě je vhodný slunečný den s malým množstvím oblačnosti (cca do 30%). Léčbu vždy zahajujeme ráno. Pokud léčbu zahájíte odpoledne, není možné dosáhnout léčebných teplot rovnoměrně v celém plodišti, protože horní část nástavku se rychle přehřeje. Veškerý zavíčkovaný plod musí být v horním nástavku pod termosolárním stropem. Před léčbou je nutné uzavřít očka, zúžit česno a případně odstranit mateří mřížku. Čidla teploměrů musí být správně umístěna v plodovém rámku. 

Po sejmutí úlové střechy dojde k oslunění termosolárního stropu. Ohřev je pozvolný,zhruba 0,1°C za minutu. V plodu jsou vsunuta čidla digitálních teploměrů a jakmile teplota nad plodem vystoupá na 47°C, včelař ukončí aktivní ohřev horní části plodiště nasazením střechy úlu. Ve spodní části plodiště je teplota nižší a teploty se tedy začnou vyrovnávat. Zprůměrují se na 42-43°C a takto vydrží nejméně 120 minut.  To postačuje k zahubení roztočů Varroa destructor ukrytých v plodu. Léčebný interval 120 minut je nutno počítat od chvíle, kdy je v celém nástavku dosaženo minimálně 40°C.

Mladušky zůstávají po celou dobu léčby na plodu a pečují o něj, nehrozí tedy jeho vyschnutí a plod vydrží termoterapii doporučeným i teplotami bez poškození. Poškození díla při léčbě také nehrozí v případě, že v léčeném nástavku není panenské dílo. Zároveň doporučujeme horizontální drátkování rámků. Kvalitní, čistý vosk bez příměsí taje až při 60°C. Doslělé včely a matka nejsou ohřevu vůbec vystaveny, protože léčba probíhá s otevřeným česnem. Matka se stáhne do dna úlu, ve kterém se teplota během léčby nezvýší. Dospělé včely mohou odletět, nebo se také stáhnout do dna úlu.

Pro stoprocentní účinek je nutné léčbu po 7 až 14 dnech zopakovat. Tím zasáhnete i roztoče, kteří první léčbu přežili ve foretické fázi.

Léčbu je možné stejným postupem aplikovat i na jaře, před nasazením medníků. Tím zbavíte včelstvo roztočů, kteří mohli přezimovat na včelách.


Může vás také zajímat