Popis Termosolárního úlu

Popis Termosolárního úlu

Termosolární úl je moderní nástavkový úl, vybavený aktivními povrchy, umožňujícími účinně měnit sluneční svit na tepelnou energii a ohřívat jí plodiště včelstva.

Skládá se z těchto základních částí:

Úlová střecha

Je silně zateplena (což je podmínkou). Paropropustnost zajišťuje perforovaná spodní část střechy a větrací otvory v bocích. Střecha je vyplněna minerální vatou. Na míře uteplení střechy závisí tepelná setrvačnost úlu a také je s její pomocí regulován ohřev úlu. Jejím nasazením se ukončuje léčebný ohřev. Jejím sejmutím tento ohřev zahajujeme.

Termosolární strop

Jde o unikátní zařízení, které žádný jiný úl nemá. V zásadě jde o silně uteplený rám, ve kterém je vsazen aktivní povrch.Ten je natřen speciální barvou. Nad tímto povrchem je dvojité sklo, které zajišťuje silný skleníkový efekt nad aktivním povrchem. To za zachování výborné světelné prostupnosti.

Termosolární strop není určen k dlouhodobému navyšování teplot, které umožňuje podněcování včelstev. Je díky svému vysokému výkonu určen výhradně k termosolárnímu ošetření plodu a je za tímto účelem cíleně aktivován včelařem. To pouhým sejmutím střechy. Termosolární strop je vybaven digitálními teploměry s čidly, které umožňují sledovat optimální léčebné teploty spodní a dolní části plodiště.

Termosolární nástavek

Je specifický v několika ohledech. V prvé řadě má výrazně zúženou čelní stěnu, aby mohlo okénkem v čelní stěně pronikat sluneční záření. Za okénkem je zevnitř čelní stěny umístěn aktivní povrch, natřený výše uvedenou speciální barvou. 

Termosolární nástavek je zatěsněn, aby byl úl zcela neprůvzdušný. Protože je teplý vzduch řídký a má neobyčejnou schopnost stěnami běžných nástavků unikat. Také proto je mimořádná pozornost věnována zatěsnění skel v nástavcích. Nástavky jsou rozebíratelné, spojené vruty a kolíčky. V případě rozbití okénka není proto nutné pořízení celého nového nástavku, ale pouze čelní stěny. Složení nástavku je velmi jednoduché a rychlé a veškerý spojovací materiál je součástí balení.

Nástavky mají uzavíratelné očko a hmatové lišty. Samozřejmostí je také vnější stínítko, které je určeno k zastínění čelní stěny a vyřazení solárního ohřevu. Aby například v teplé zimě, kdy nastanou velmi teplé dny, nedocházelo k dalšímu navyšování teplot a k nežádoucímu aktivování včelstev. Stejného stínícího efektu můžeme využít také za mimořádně horkých letních dnů, kdy by další solární ohřev byl spíše kontraproduktivní.

Nástavek termosolárního úlu je konstruován tak, aby pojal 12 rámků, třináctý rámek v nástavku je izolační a odděluje včelí dílo od aktivního povrchu. Matka kladoucí 2000 vajíček denně potřebuje asi jen 8 rámků pro produkci dělničiny, další dva rámky trubčiny a dva krycí rámky. Díky tomu se plodiště v termosolárním úlu nachází ve většině případů jen v jednom nástavku.

V čase hlavní termosolární léčby v podletí odmítají matky do panenského díla po slunovratu klást. Drtivá většina plodu se tedy nachází v jediném horním nástavku, kde ho lze účinně teplem ošetřit. Solární ohřev je schopen hubit roztoče pouze v přiměřené vzdálenosti od sálajícího povrchu. Pokud by se plod nacházel v níže položených nástavcích, nebyl by zde tepelně ošetřen. Podmínku umístění veškerého plodu v jednom nástavku je tedy nutné při léčbě respektovat.

V termosolárních úlech matky zpravidla kladou v nástavku jediném a to sice horním. To zejména v jarním období, protože teplý vzduch z termosolárních rámků stoupá vzhůru a matky kladou ve směru tohoto tepelného gradientu.

Varroa dno

Je řešeno jako u jiných moderních nástavkových úlů. Dno je pevné, dobře izolované a má uzavíratelné česno a česnovou vložku. Varroa dno je vysunovací. Dno je hlubší, než u běžných úlů, přotože při termoterapii dospělé včely využívají prostor dna k vyvěšení. V prostoru dna nestoupá teplota ani v průběhu termoterapie. Dno může být prodlouženo o externí krmítko na dvě sklenice. 


Může vás také zajímat