Termosolární úl

Návrat k přírodnímu medu - medu bez chemie

Termosolární úl je český vynález, který prorazil do světa. Jedná se o včelí úl a léčebné zařízení v jednom. Hubí roztoče Varroa destructor pomocí sluneční energie bez nutnosti používání chemických léčiv.

Pomáháme včelařům s tím, co je trápí

Boj s roztočem
Varroa

Nízká produkce
medu

Používání
chemických léčiv

Úhyny
včelstev

Pomalý jarní
rozvoj včelstev

A přinášíme jim řadu výhod

Velmi efektivní hubení roztoče Varroa destructor bez chemie

Zvýšení medných výnosů v průměru o 40 %

Med bez reziduí chemie, snížení spotřeby zimních zásob

Potlačení
výskytu parazitů rodu Nosema

Zvýšení tepelného komfortu včelstva

Spokojení včelaři

Tak zdravé včely jsem ještě nikdy neviděla a přiznám se, že jsem ani nečekala, že to bude tak skvělé. Ve spadu není ani jeden roztoč, úl průběžně léčí zvyšováním teploty během dne.
Michaela Hoďánková, CZ
Úl je velmi kvalitní! Truhlářská práce je vynikající a dřevo, které použili, je kvalitní. Líbí se mi, jak je úl postaven. Je vidět, že jste dlouho přemýšleli a vyvíjeli jej, abyste přišli s dobrým systémem. Jsem velmi optimistický a věřím, že už nikdy nebudu potřebovat žádná chemická léčiva k tlumení varroázy. 
Siegbert Breitner, Německo
Přes zimu moje včelstvo v Termosolárním úlu sílilo a dávalo med, zatímco ostatní včelaři v mém okolí svá včelstva aktivně krmili. Moje včelstvo ve standardním dřevěném úlu nelétalo tak brzy ráno ani tak pozdě odpoledne za chladnějšího počasí jako včely v úlu termosolárním. Jsem si jistý, že je to způsobeno jak izolací, tak průběžným solárním příhřevem v Termosolárním úlu.
Patrick Cooley, USA, San Diego
S termosolárním úlem jsem moc spokojený. Byla to vyšší investice, ale kvalita úlu je vynikající. I včelaři, které znám, hodnotí úl jako skvělý systém umožňující ošetřit včelstvo proti roztoči Varroa bez použití chemie. Jsem sice malý včelař a med využívám jen pro svou vlastní potřebu, ale jsem si alespoň jistý, že med i včely jsou bez reziduí chemických léčiv.
Hans Heydorn, Německo
Dr. Roman Linhart byl jedním z nejlepších mých studentů, které jsem učil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Hned po ukončení studia a praxi se stal členem vědeckého týmu, kde se zabýval především chovem včel. Na základě nesčetných experimentů, Dr. Roman Linhart zkonstruoval Termosolární úl, který spolehlivě zabíjí kleštíka pomocí pouhé sluneční energie. Tento úl byl testovaný jak na Univerzitě Palackého, tak na mnoha včelaři. Bylo prokázáno, že solární termoterapie je kompletní alternativou chemické léčby, ale i termoterapie pomocí elektrické energie. Solární ohřev je méně pracný a komplikovaný. Je to pro včelstvo navíc absolutně bezpečné řešení. Termosolární úl se zdá být velmi slibným zařízením pro hubení kleštíka bez použití chemického léčby.    
Prof. RNDr. Vítězslav Bičík, CSc., Univerzita Palackého

Další výhody termosolárního úlu

Zdravé a silné včely, více medu

Včelaření bez chemie v jedinečném patentovaném úlu a léčebném zařízení.

Koupit v e-shopu

Jak to funguje

Paropropustná střecha
Termosolární strop
Termosolární nástavky
Varroadno

Krátkodobá intezivní termoterapie se provádí v podletí. Ideální čas pro léčbu je od konce července do poloviny srpna. Úl musí být umístěn na osluněném místě s česnem otočeným na jiho-jihovýchod. K léčbě je vhodný slunečný den s malým množstvím oblačnosti (cca do 30 %). Léčbu vždy zahajujeme ráno. Pokud léčbu zahájíte odpoledne, není možné dosáhnout léčebných teplot rovnoměrně v celém plodišti, protože horní část nástavku se rychle přehřeje. Veškerý zavíčkovaný plod musí být v horním nástavku pod termosolárním stropem. Před léčbou je nutné uzavřít očka, zúžit česno a případně odstranit mateří mřížku. Čidla teploměrů musí být správně umístěna v plodovém rámku.

Po sejmutí úlové střechy dojde k oslunění termosolárního stropu. Ohřev je pozvolný,zhruba 0,1 °C za minutu. V plodu jsou vsunuta čidla digitálních teploměrů a jakmile teplota nad plodem vystoupá na 47 °C, včelař ukončí aktivní ohřev horní části plodiště nasazením střechy úlu. Ve spodní části plodiště je teplota nižší a teploty se tedy začnou vyrovnávat. Zprůměrují se na 42-43 °C a takto vydrží nejméně 120 minut. To postačuje k zahubení roztočů Varroa destructor ukrytých v plodu. Léčebný interval 120 minut je nutno počítat od chvíle, kdy je v celém nástavku dosaženo minimálně 40 °C.

Mladušky zůstávají po celou dobu léčby na plodu a pečují o něj, nehrozí tedy jeho vyschnutí a plod vydrží termoterapii doporučeným i teplotami bez poškození. Poškození díla při léčbě také nehrozí v případě, že v léčeném nástavku není panenské dílo. Zároveň doporučujeme horizontální drátkování rámků. Kvalitní, čistý vosk bez příměsí taje až při 60 °C. Dospělé včely a matka nejsou ohřevu vůbec vystaveny, protože léčba probíhá s otevřeným česnem. Matka se stáhne do dna úlu, ve kterém se teplota během léčby nezvýší. Dospělé včely mohou odletět, nebo se také stáhnout do dna úlu.

Pro stoprocentní účinek je nutné léčbu po 7 až 14 dnech opakovat. Tím zasáhnete i roztoče, kteří první léčbu přežili ve foretické fázi. Léčbu je možné stejným postupem aplikovat i na jaře, před nasazením medníků. Tím zbavíte včelstvo roztočů, kteří mohli přezimovat na včelách.

Nenašli jste odpověď? Časté dotazy

Certifikáty a ocenění

Novinky a akce

Pomozte svým včelám

Pořiďte jim termosolární úl.
Koupit v e-shopu

Chcete se dozvědět více?

Přihlašte se do našeho newsletteru nebo nám napište dotaz.